to top

O blogovaní – bez omáčok

Untitled-1

Ahojte, dnešný deň som strávila celý v posteli, pretože na mňa liezla nejaká pliaga. Okrem pozerania tutoriálov a mojkania sa s mojím havkáčom som veľa veľa rozmýšľala. Mám potrebu sa trošku vyhovoriť takže upozorňujem že článok bude dlhý a možno nie príliš pozitívny, ale aj taký je blogersky svet. Poviem vám to úprimné ako to vidím ja a nebudem vám tu písať omáčky a bludy. 

Dnes mi po rozume behali samé myšlienky ohľadne blogovania. Prvý krát za tie roky, čo blog píšem ma napadlo, či to má celé vôbec nejaký zmysel a či to celé neukončím. Samozrejme milujem módu a písanie, to sú dva základné faktory prečo blog mám. V poslednom čase mám však pocit, že mi prináša viac starosti ako radosti. Občas totiž hodiny chystám príspevky o ktoré „nik nezakopne“ alebo možno aj zakopne len o tom nedá vedieť. My Slováci sme totiž veľmi konzervatívni a je nám zaťažko niekoho pochváliť len tak. V tomto blogovom svete panuje rivalita, hnev, závisť. Blogerky si vzájomne konkurujú namiesto toho aby spolupracovali a priniesli niečo zaujímavé svojím fanúšikom. Nedám ti „lajk“ lebo ty si mi nedala a podobné záležitosti sú podľa mňa tak hlúpe a detinské že mi je z toho občas zle. Potom sú tu ľudia ktorí kritizujú vždy a všade, pretože ich život je natoľko nudný a nezaujímavý že na svete nevidia nič pekné a tak len ofrflú všetko čo sa dá. Ale títo ma trápia zo všetkého najmenej. 

Som trošku smutná aj z toho ako niektoré firmy vnímajú blogerov a myslia si, že ak mu ponúknu jedno tričko tak bude o nich písať nádherné balady akí sú úžasní a aké super veci ponúkajú. Ak by však chceli reklamu v televízií či v médiách, museli by za ňu zaplatiť. Blogerov však vnímajú ako lacný marketingový nástroj a tí sú po väčšine takí ochotní a zlatí, že takéto spolupráce prijímajú. Samozrejme tiež som taká bola, tešila som sa z toho ak mi prišla nejaká ponuka a bola som z toho nadšená. Teraz však do toho vidím trošku viac a poviem vám len toľko, nenechajte sa zneužívať a vážte si svoju prácu. Váš čas je drahocenný. Nikdy nechoďte sami proti sebe, čitatelia vás rýchlo prekuknú a nebojte sa za svoju prácu pýtať peniaze. Veď len samotné fotenie a chystanie článku zaberie pol dňa práce, prečo by ste niekomu mali robiť promo zadarmo ? Samozrejme ja mám tiež nejaké spolupráce, za ktoré si peniaze nepýtam, pretože sú to firmy s ktorými spolupracujem rada a je mi cťou že pre nich môžem niečo pripraviť, lebo viem že keby som s nimi nespolupracovala, aj tak by som ich spomenula v článkoch, pretože mám s nimi dobré skúsenosti a tak nejak ma „bavia“. Spolupráce, ktoré nijako nesúvisia s obsahom blogu rovno odmietam. Nemôžem predsa písať o lyžiach keď neviem lyžovať (to bol len príklad). Takisto si nemyslím, ak je dobré keď je niekde niekoho príliš veľa. Ten dotyčný potom stráca na dôveryhodnosti. Aspoň ja to tak vnímam. 

Tak to je len malá časť toho čo som vám chcela povedať. Samozrejme blogovanie je aj krásne a keby nás to nebavilo tak to nerobíme že ? Ale o tom vám tu nebudem dnes písať keďže tento článok je napísaný práve z opačného pohľadu. 

Bola by som veľmi rada, keby sa celá táto blogová situácia začala postupne meniť k lepšiemu. Keby si blogeri začali viac vážiť sami seba, keby sa začali viac zaujímať jeden o druhého a nechali by konkurovanie radšej nejakým iným odvetviam. Keby ľudia pochopili, že vás nemusia sledovať a že keď ich nebavíte tak vám dajú unfollow namiesto debilných komentárov, ktoré sú väčšinou úplne od veci. Keby aj firmy pochopili že práca s blogerom musí byť osobná, musí byť zaujímavá a ovocie si pozbierajú obe strany nie len jedna. Držím vám všetkým palce a prajem veľa sily a nápadov :) 

Viki K.

 • Evelin

  Ahoj Viky, tak toto bol veľmi pravdivý článok a presne viem o čom píšeš. Žiaľ na Slovensku je to tak a ešte stále sa stretávam s tým že keď poviem že blogujem tak sa na mňa pozrú ako na marťana že čo to vlastne je a čo z toho mám :D A spolupráce hmm to je veru samostatná kapitola…človek sa snaží nič z toho nemá a keď niekomu ponúkne zaujímavý projekt tak ťa odbije že máš malo lajkov no niekedy je to na zasmiatie či skôr na zaplakanie? Ešte šťastie že nás to baví a napĺňa a že nehľadáme za všetkým len zárobok a je to z časti veľký koníček ;)

  mar 9, 2017 at 20:58 Odpovedať
 • Romilikes

  ..joooj Viki, vážne dúfam, že toto je iba fáza, a že ťa čoskoro zase uvidíme plnú energie a pozitívne naladenú, pretože ja ťa čítam rada a i keď patrím k ľuďom, ktorí nedávajú komentáre často, tak vedz, že tvoj blog aj teba mám rada a držím ti palce..cmukes a blogovaniu zdar :-*
  P.S.: Hejty boli aj budú, a veď aj negatívna reklama je reklama :)

  mar 9, 2017 at 21:00 Odpovedať
 • Rose Tascher

  Chápu, asi každý má někdy toto období, kdy si říka, jestli není blogování k ničemu.. Já mám dva protipóly- často si říkam, že blog smažu, protože na něj stejně skoro nikdo nechodí, je k ničemu, jen o mých blábolech.. ale pak mám zase období, kdy bych nejraději navymýšlela různé nové rubriky, „odhalila“ svou osobu :D atd atd.. to má asi každý bloger..
  Naopak mi přijde, že se situace blogerů čím dál více zlepšuje – jsou různé soutěže,ve kterých může člověk svůj blog zviditelnit, jsou stránky, kde můžeš svůj blog zmínit, dokonce ocenění Bloger/bloggerka roku.. ted už je vytvořen i ten kroužek elite blogers.. přijde mi, že je to na mnohem lepší cestě, než dříve:)
  Co tím chci řícr, nepodléhej takovým smutným náladám, minimálně já se na každý tvůj nový článek vždy moc těším:))

  mar 9, 2017 at 21:37 Odpovedať
 • MargiFashion

  Blogujem už neuveriteľných 6 rokov a pravidelne ma prepadnú rovnaké, alebo podobné myšlienky. „Má to celé význam? Číta to vôbec niekto?“ Našťastie vždy keď som bola ponorená do tých najtemnejších myšlienok prišiel komentár alebo správa, ktorá ma znovu nakopla. Konkurencia, závisť a všetko s tým spojené vždy bola a bohužiaľ bude. Dá sa povedať, že dnes už takmer každý mesiac vznikajú nové a nové blogy a každá z blogeriek chce byť tou naj! Priznám sa, že ja mám dnes už len pár blogov, na ktoré sa rada vraciam a ten tvoj je jedným z nich. Krásne fotky a milé slová. Si sympatická a veľmi šikovná slečna a kľudne by som brala nejakú milú spoluprácu. Takže ak budeš mať záujem a cestu do Prahy daj mi vedieť :)

  mar 9, 2017 at 22:44 Odpovedať
 • Piosek

  Máš pravdu. Souhlasím se vším, co jsi napsala. A ještě mě štve, když někdo do nebes chválí výrobky jen proto, aby dostal další. :D A je fakt, že někdy je to demotivující. Člověk se s tím patlá a nikdo to neocení, zatímco blogy, které vypadají katastrofálně a obsah člověk zamění s psaním 10 letého dítěte má stovky sledovatelů, komentářů, shlédnutí. Jak je to možné nechápu, ale setkávám se s tím celkem často.

  Piosek

  mar 14, 2017 at 21:46 Odpovedať
 • Bobiknannie

  Veľmi pekný článok. A musím povedať, že to cítim rovnako ako ty. Ja už mám svoj blog sedem rokov a za ten čas na mňa veľakrát prišla nálada všetko zrušiť, na všetko sa vykašľať. Mám pocit, že tie dlhé roky nie sú dostatočne ocenené. Nestala som sa ešte „slávnou blogerkou“ a niekedy ma to trápi. Ale potom sa sama seba opýtam, pre koho to robíš? A vždy je odpoveďou…pre seba. Je to činnosť, ktorá ma baví, napĺňa a nechcem sa jej vzdať.

  mar 15, 2017 at 18:29 Odpovedať
 • Meet My Lovely World

  Hezký článek! Musím souhlasit, že ta blogerská scéna bohužel taková je. Občas mě fascinuje, jak někdo má úplně nevypracovaný blog a má tolik spoluprací. Né, že bych to záviděla, ale ta hodnota je vypovídající. Ať už to vyplývá z fotek nebo samotného článku. Někdo si s tím prostě dá práci a nakonec si ho nikdo nevšimne. A naprosto souhlasím. Než nafotíš fotky, než je upravíš, napíšeš článek… zabere to fakt mraky času.
  I já sama jsem odmítla několik spoluprací, které nesouvisely s mým blogem. Odmítala jsem i banery aj. Negativních článků na blogování jsem četla už spoustu. Nicméně… pokud můžu ještě dodat, tak já se snažím pomoct ostatním, i když to třeba ani neví. Doporučila jsem spolupráci holkám, které moc ráda sleduju. Jednou si byla i mezi nima ,-) Rozhodně jsem v tom nikdy neviděla negativum, ba naopak. Těší mě, že má někdo stejný koníček jako já ♥ A vždy je nutné nezapomínat, že blog jsme především začaly psát pro sebe….

  apr 18, 2017 at 21:43 Odpovedať

Leave a Comment