to top

Šípkový príbeh :)

untitled-1

Ahojte :) Dnes mám pre vás čosi do novej kategórie The Forest Stories a to tip nato, ako využiť malé červené poklady menom šípky a na čo všetko sú prospešné :) Samozrejme mám pre vás aj jeden receptík :) Šípky nájdete všade pod nosom, takže by nemal byť pre vás problém si ich zaobstarať :) Mi ich máme pri bytovke hneď niekoľko, takže som si natrhala za košíček, nejaké som vysušila na čaj a zo zvyšných som spravila sirup :) Samozrejme keď máte čas a chuť môžete si pripraviť džemy a lekváre v rôznych kombináciách :) Trebárs s jabĺčkami či hruškami :) Tak a prečo by sme nemali nechať šípky len tak popadať na zem ?

  • obsahujú veľa vitamínu C , B1 a B2
  • znižujú cholesterol v krvi
  • pôsobia antidepresívne
  • sú skvelým liekom na parodontózu a ochorenie ďasien
  • chránia organizmus a pomáhajú budovať imunitu 

A určite mnoho ďalších vecí :) Takže si určite pripravte nejakú dobrotku z tejto jesennej pochúťky. Napríklad aj sirup, ktorý mne osobne veľmi chutí, ma príjemnú vôňu a chuť. Veľmi dobrý je v kombinácií s minerálkou :) 

Na šípkový sirup potrebujeme: 

2 kg šipiek

500 g kryštálového cukru (niekto dáva viac, ale mne to bohate stačí) 

3 litre vody

2 lyžičky kyseliny citrónovej 

Šípky som najprv rozmixovala v 1 litri vody. Zmes som dala do hrnca a pridala ďalší liter vody. Na miernom ohni som zmes varila 10 minút a potom som ju precedila cez sitko. Získaný sirup odložíme nabok a šípky, ktoré sme precedili opäť zalejeme litrom vody a varíme znova 10 minút. Potom ich opäť precedíme. Obe sirupy si spojíme dokopy, pridáme cukor a necháme prevrieť. Pred koncom pridáme aj kyselinu citrónovú. Sirup si nedávkujeme do fliaš a poriadne zatvoríme. Po otvorení skladujeme v chladničke :) 

img_0771

img_0797

img_0802

img_0768

Tak čo poviete ? Používate šipky v kuchyni aj vy ? :) 

Viki K.

Leave a Comment