to top

The Forest Stories – Harmanček ✿

untitled-1

Ahojte :) Vítam vás na blogu a práve dnes v novej kategórií „The Forest Stories„, ktorá bude o bylinkách, kvetoch, tipoch, trikoch, receptoch, návodoch a skúsenostiach, ktoré dúfam nazbieram v krásnom prostredí kde momentálne žijem :) Keďže som obklopená lesmi či lúkami, všade okolo je plno darov prírody, ktoré by bola škoda nevyužiť a tak som sa rozhodla, že sa niečo priučim či už o bylinkách a ich účinkoch, ale aj o všetkom ostatnom čo môžme využiť vo svoj prospech a čo nám dáva mamka príroda úplne zadarmo :) 

Dnes začneme len tak zľahka :) Určite všetci poznáte harmanček, rumanček či kamilku :) Rastie všade, či už v nížinách, alebo aj na vyšších svahoch. Túto rastlinku máme pod nosom, takže ju môžeme jednoducho nájsť a jednoducho spracovať :) Môžeme ju použiť či už na vnútorné, alebo vonkajšie použitie :) Skvelo pomáha na : 

  • upokojenie a pokojný spánok 
  • žalúdočné či črevné problémy, hnačky a zápaly močových ciest
  • krásnu pleť, kruhy pod očami či zosvetlenie pleti
  • rýchlejšie hojenie rán
  • pálenie záhy
  • menštruačné bolesti a bolesti brucha 

Harmanček je proste pánom byliniek :) Používame jeho sušené kvety. Ja som si po nazbieraní otrhala kvety, opláchla vodou a nechala sušiť :) Potom som ho uzavrela do fľaštičky a keď bude treba, je po ruke :) 

Pozor : Neodporúča sa tehotným ženám, astmatikom a ľuďom, ktorí majú alergiu na ambróziu. 

untitled-3

Harmančekový čaj : 

Ľahký, lahodný a veľmi prospešný :) Potrebujeme sušené kvety harmančeka a horúcu vodu ( nie vriacu, necháme ju trochu vychladnúť). Lyžicu sušených byliniek zalejeme horúcou vodou, zakryjeme tanierikom a necháme 10-15 minút luhovať. Potom čaj precedíme cez malé sitko a pijeme ho, až keď je vlažný :) Tak na zdravie a na pokojný spánok ! :) 

untitled-3-jpgkkk

Ozaj dajte mi vedieť či sa vám táto nová kategória pozdáva :) 

PS: Krásnu (stále letnú nedeľu) 

Viki K.

Leave a Comment